Hos Jonna lever OS-drömmen

Under gårdagen fick Vilstahallen besök av SVT. Teamet bakom Lilla Sportspegelns programserie om OS i Rio var på plats för att träna tillsammans med Jonna Adlerteg.

Under våren kommer vi genom SVT:s program Lilla Sportspegeln att kunna följa ett antal idrottsprofiler som siktar mot OS i Rio de Janeiro i sommar. En av profilerna som medverkar är gymnastikens Jonna Adlerteg, som var med på OS 2012 och som vid EM 2013 tog en medalj.

Under gårdagen var inspelningarna i fullgång i Vilstahallen i Eskilstuna.  Jonna imponerade stort på teamet som var på plats och programledaren Aron Andersson fick prova på ett antal gymnastikövningar och fick tekniktips för sin egen träning.

Programserien startar den 14/2 kl 19:35 i SVT. Missa inte det!
Publicerad: 2016-02-04

UPPTÄCK MER