Digitalt utbildningsmaterial till Trampett 1

Utbildningen Trampett steg 1 är en av de utbildningar som lockar flest ledare inom gymnastiken och nu finns hela utbildningsmaterialet i digital form.

Gymnastikförbundet har tillsammans med SISU Idrottsböcker inlett ett samarbete för att digitalisera Gymnastikförbundets utbildningsmaterial. Först ut är materialet till kursen Trampett steg 1, som förutom Baskursen i trupp, tillhör en av de utbildningar som flest ledare går. 

Samarbetet innebär att allt textmaterial, samt det filmade materialet, nu finns samlat på en produktwebb. Vid anmälan till Trampett steg 1 skickas en folder med en personlig skrapkod till produktwebben ut. Med hjälp av koden gör varje deltagare en inloggning på webbsidan och hela utbildningsmaterialet blir tillgängligt från dator, läsplatta eller mobil. Webbsidan är responsiv så den anpassar sig utifrån vilken enhet du tittar ifrån.

Under 2016 kommer ytterligare material att digitaliseras, men det är ännu inte klart vilket material det blir.

Publicerad: 2016-03-17

UPPTÄCK MER