Jonna Adlerteg skadad efter barrguldet - missar OS

Vid världscuptävlingen Challenge Cup i Doha förra veckan, där Jonna tog guld i barr, ådrog sig Jonna Adlerteg en skada på menisken. Detta medför tyvärr att Jonna inte kan delta på Test-Event i Rio De Janeiro den 17 april, som är kvalet till OS.

Det var den inre menisken på vänster knä som skadades vid landningen på hennes avhopp i finalserien. Landningen var kontrollerad men tyvärr höll inte menisken för belastningen.

På fredag kommer Jonna att opereras och därefter följer en rehabperiod på 6-8 veckor. Detta medför tyvärr att Jonna inte kan delta på Test-Event i Rio De Janeiro den 17 april, som är kvalet till OS, och därmed missar Jonna chanserna för OS-deltagande .

För Svensk Gymnastik finns det fortfarande goda chanser till OS-deltagande då Emma Larsson, som tillsammans med Jonna kvalade till Test-Event, kommer att åka till Test-Event i Rio för att kvala till OS. 

Klicka här för att läsa pressmeddelandet i sin helhet.

Publicerad: 2016-03-29

UPPTÄCK MER