Lina Sjöberg till DMT-final på EM

Lina Sjöbergs två kvalkombinationer i DMT, Double Mini Trampolin, gav henne poängerna 33,900 samt 32,600 vilket resulterade i kvalets fjärde bästa poäng på totalt 66,500. På söndag väntar EM-final och medaljchanserna är stora.

Så sent som i november förra året tog Lina hem en bronspeng i DMT under VM i Odense, Danmark. På söndag 3 april kl 16:30 tävlar Lina åter i final, denna gång på EM i Valladolid, Spanien.

– Det var en stabil insats. Precis som planerat genomförde Lina två lättare kombinationer i kvalet för att säkra en finalplats. Vi sparar det bästa till finalen på söndag, då svårighetsgraden blir ganska mycket högre, säger Jenny Söderlund, förbundskapten för DMT- och trampolinlandslaget.

Chanserna att Lina tar medalj på söndag bedöms som goda och den stora målsättningen är att ta hem guldet.

Klicka här för att läsa pressmeddelandet i sin helhet.

Publicerad: 2016-03-31

UPPTÄCK MER