Aftonbladet TV sänder SM i trupp

Nu är det klart att Aftonbladet TV kommer att sända finalen i Trupp-SM söndagen den 15 maj.

Sändningen blir ett samarbete mellan Gymnastikförbundet, Aftonbladet och Sport Event Systems. Sport Event Systems kommer att filma på plats och sändningen ramas in från en studio hos Aftonbladet i Stockholm, där en programledare och en expertkommentator kommer guida tittarna genom tävlingen.

- Det är roligt att Aftonbladet har fått ett intresse för gymnastiken och väljer att livesända en hel tävling. Det är ett sätt att ge sporten uppmärksamhet och nå en ny och större målgrupp, säger Lotta Darlin, kommunikationschef på Gymnastikförbundet.

Sport Event Systems kommer även filma kvalet, vilket streamas som vanligt på Gymnastikförbundets youtube-kanal.

Mer information och länkar kommer närmare tävlingen. Vill du redan nu få SM-känslan i kroppen följ arrangören Lugis nedräkning och SM-blogg via http://truppsm.se/

 

Publicerad: 2016-04-14

UPPTÄCK MER