Ece Ayan nöjd med debuten i världscupen i artistisk gymnastik

Idag gjorde Ece Ayan (Eskilstuna GF) debut i världscupen i Osijek Kroatien. Hon gjorde en bra insats i sina tävlingsgrenar bom och fristående.

– Det är kul att vara på de här stora tävlingarna där det visas upp gymnastik i världsklass och det känns bra att ha genomfört den första tävlingen för säsongen. Utifrån de förutsättningar som jag har haft är jag nöjd med insatsen, berättar Ece Ayan via telefon från Osijek i Kroatien.

Ece körde samma serier som på VM i höstas. Med en lite vinglig bomserie fick hon poängen 11,55, friståendet gick bra och där belönades hon med poängen 12,4, något som inte räckte till någon finalplats.

Tävlingen i Kroatien var Eces första tävling för säsongen och en bra genomkörare inför de tävlingar som hon har i närmast sikte framöver i form av nordiska och svenska mästerskapen.

Resultat: http://osijekgym.com/live/

 

Publicerad: 2016-04-29

UPPTÄCK MER