Landslaget i Drill klart inför VM i Helsingborg

Efter en benhård säsong med hårt slit och nagelbitande tävlingsresultat är de svenska mästarna i drill korade och landslaget inför VM i Helsingborg är utplockat.

Drillförbundet är ett associerat förbund till Gymnastikförbundet och i helgen gick de första av RF (Riksidrottsförbundet) sanktionerade Svenska mästerskapen i drill i Borås. Under söndagens prisutdelning korades inte bara de svenska mästarna, även det svenska landslaget inför VM i Helsingborg offentliggjordes. Det visar sig att det blir en stor lokal representation med utövare från Staffanstorps Sportdrill och Bjuv/Helsingborg drillsportförening.

-      Det är härligt att landslagskommittén nu har fattat ett beslut utifrån vår spännande svenska tävlingssäsong som avslutades med ett nervpirrande SM i helgen. Nu laddar vi om inför den Europeiska cupen i Frankrike och såklart VM i Helsingborg i augusti, säger Niclas Persson, projektledare Worldbaton och ordförande i Svenska drillförbundet.

Landslagskommittén tar dels ut svenska landslaget inför VM men även vilka utövare som får representera Sverige på den europeiska cupen i Frankrike i sommar.

-      Det har varit en utmaning att plocka ut ett landslag eftersom vi har många duktiga utövare runt om i landet. Efter att vi vägt samman hela säsongen som varit, har vi nu äntligen kunnat ge besked till utövarna som får representera Sverige på VM i Helsingborg och Europeiska cupen i Frankrike, säger Emma Sannebro, sammankallande i landlagskommittén.

Nu blir det hårdträning för utövarna inför de stora utmaningarna i sommar.

Mer information om VM i drill hittar du här

Till VM-hemsidan

 

 

SM-vinnare 2016

Junior freestyle

 • Wilma Borgshammar, Staffanstorps sportdrill
 • Hanna Persson, Staffanstorps sportdrill
 • Lisa Strid, Staffanstorps sportdrill

Senior freestyle

 • Maria Ridell, Staffanstorps sportdrill
 • Beatrice Ejdemyr, Bjuv/Helsingborg drillsportförening
 • Frida Eriksson, Staffanstorps sportdrill

Junior pair

 • Hanna och Lisa, Staffanstorps sportdrill
 • Felicia och Petronella, Bjuv/Helsingborg drillsportförening
 • Céline och Savannah, Fristads drill

Senior pair

 • Frida och Wilma, Staffanstorps sportdrill
 • Beatrice och Josefin, Bjuv/Helsingborg drillsportförening
 • Anna och Erica, Linköpings drill

Junior Team

 • Team Bjuv, Bjuv/Helsingborg drillsportförening
 • Kalmar J1, Kalmar GF drill
 • Team Åtvidaberg, Åtvidabergs drill

 

Senior team

 • Team Staffanstorp, Staffanstorps drillsport
 • Team Kalmar, Kalmar GF drill
 • Team Fristad, Fristads drill

Publicerad: 2016-05-17

UPPTÄCK MER