EM i artistisk gymnastik närmar sig

25 maj till 5 juni pågår EM i artistisk gymnastik i Bern och Sverige skickar vi tolv gymnaster. Vi ställer upp med ett seniorlag och ett juniorlag i herrarnas tävling och på damsidan är det Marcela Torres som kommer att representera Sverige.

Dubbla lag på herrsidan

– Vi kommer att medverka med båda senior- och juniorlag på EM. Vi har ett ungt seniorlag med målet att göra en stabil tävling och visa att vi är att räkna med i framtiden. Vi fokuserar inte på resultatmål men har en tydlig bild om vad vi vill åstadkomma framöver där EM är ett viktigt steg på vägen, säger Fredrik Pierreville, förbundskapten för manlig artistisk gymnastik.

Juniorerna har tävlat flitigt under våren och de har visat att med en bra dag på JEM kan de ta sig in på en bra placering.

– Målet för juniorerna är en bra lagprestation med någon individuell final, även om vi vet att det kommer krävs väldigt hög nivå för att nå dit, säger Fredrik Pierreville.

Marcela Torres tävlar på damsidan

På damsidan kommer Marcela Torres från All Star Gymnastics att tävla. Marcela är sen tidigare klar för tävlande i hopp men kommer eventuellt även medverka på bom. Detta blir Marcelas sista stora tävling i landslaget enligt eget önskemål.

– Marcela har goda förutsättningar för att göra en bra tävling, framförallt i grenen hopp, där hon genom sin explosivitet har sin stora styrka som gymnast. Hur långt det kommer att räcka är svårt att avgöra, men det är ingen tvekan om att Marcela har goda förutsättningar för ett bra avslut på sin landslagssatsning utifrån prestationen på NM och SM nyligen, säger Sebastian Melander, ansvarig för seniorlandslaget i kvinnlig artistisk gymnastik.

Emma Larsson som också varit aktuell för EM, avstår EM för att optimera sina förberedelser inför OS i Rio i augusti.

– Ändå sen lagtävlingen på VM i Glasgow 2015 har det varit vår ambition att medverka med ett lag på EM. Men förutsättningarna har av olika anledningar ändrats under året, vilket gör att det enbart blir Marcela som kommer att representera Sverige denna gång, säger Jonas Juhl, Landslagschef på Gymnastikförbundet.

På juniorsidan var årets stora fokus Junior-NM, där laget tog guld med minsta möjliga marginal- en tusendel - före Finland.

De gymnaster som kommer att tävla är:

Juniorer MAG:

 • Christian Cindric, Motus-Salto, Malmö
 • David Rumbutis, Brommagymnasterna, Stockholm
 • Hamza Gungur, Motus-Salto, Malmö
 • Kim Wanström, Hammarbygymnasterna, Stockholm
 • Tony Do, Motus-Salto, Malmö
 • Reserv: Joakim Lenberg, Motus-Salto, Malmö

Seniorer MAG:

 • Christopher Soós, Halmstad Frigymnaster
 • Henrik Schröder, Hammarbygymnasterna, Stockholm
 • Karl Idesjö, Hammarbygymnasterna, Stockholm
 • Pontus Kaallanvaara, Göteborgs Turnförening
 • Prince Mayiza, Brommagymnasterna Stockholm

Seniorer KvAG:

 • Marcela Torres, All Star Gymnastics, Stockholm

Tränare/ledare:

 • Alexander Manyakin
 • Jozsef Csaky
 • Sergej Rumbutis
 • Timothy O'Connell
 • Fredrik Pierreville

Mer info om EM kommer under nästa vecka. Håll koll på EM-sidan.

 

Publicerad: 2016-05-20

UPPTÄCK MER