Winny He och Meja Engdahl trivdes på JEM-mattan

I slutet av förra veckan debuterade Winny He och Maja Engdahl på JEM i rytmisk gymnastik. Genom fin utstrålning tog de tydlig plats på tävlingsmattan och gjorde en stabil insats genom hela mästerskapet.

EM för seniorer och juniorer i rytmisk gymnastik gick i Holon i Israel och det var första gången som både Winny (15 år) och Maja (13 år) var med på ett så stort mästerskap.

Winnys styrka ligger ut utstrålningen

Första dagens tävling i tunnband och rep gick fint och båda gymnasterna var nöjda med sin insats. Inte minst Winnys arbete med utstrålningen börjar visa sig på tävlingsmattan. Andra tävlingsdagen var det dags för boll och käglor och även där gick det bra. Båda tjejerna belönades med fina poäng – Winny över 13 och Meja över 12 i båda grenarna.Meja, nöjd med sin poäng!


Winny på tävlingsgolvet!

– Båda Winny och Meja är otroligt nöjda med sin tävling. Ett JEM har respekt med sig. Visst är vi en bit efter de världsledande nationerna, men de har också helt andra träningsmöjligheter och allt runt omkring med skola, arbetsliv och ekonomiska förutsättningar jämfört med oss. Men under JEM har visat att det finns svenska juniorer som håller fyra jämna grenar. Nu tar de två gymnasterna ett avstamp i detta för att jobba vidare i vardagen, avslutar tränare Jenny Engdahl.

Resultat

Winny He:

  • Rep, 12,616, plac 64
  • Tunnband 12,966, plac 65
  • Boll, 13,3, plac 57
  • Käglor, 13,35, 59

Meja Engdahl:

  • Rep, 11,733, plac 67
  • Tunnband 11,55, plac 69
  • Boll, 12,016, plac 68
  • Käglor, 12,033, plac 68

Alla resultat finns här.

 

Publicerad: 2016-06-21

UPPTÄCK MER