Gymnastiken checkar in på Scandic

I dagarna har ett treårigt samarbetsavtal tecknats mellan Gymnastikförbundet och hotellkedjan Scandic.

– Scandic är en kedja som vill satsa på idrotten och vi ser fram emot ett samarbete, där våra aktiva som väljer att bo på hotell i samband med tävling kan göra det genom ett bra och prisvärt alternativ. Vi är också glada över att Scandic ser de positiva värden som finns inom gymnastiken, säger Johan Fyrberg Generalsekreterare på Gymnastikförbundet.

Samarbetet innebär att Scandic blir en viktig partner för förbundet gällande boende på tävlingar, konferenser och event. De har också ett attraktivt sporterbjudande till föreningar som väljer att bo på hotell.

– Gymnastiken är en för oss intressant idrott som växer. Här har också funnits en tradition av att bo i skolsalar i samband med tävlingar. Vi hoppas att allt fler ser värdet av att på ett prisvärt sätt få en god natts sömn och en bra frukost som en naturlig del av uppladdningen inför tävling eller i samband med lägerverksamhet, säger Rickard Forsberg, sportchef på Scandic.

Läs mer om Scandic här.

Publicerad: 2016-08-29

UPPTÄCK MER