Ren vinnare - webbaserad utbildning i antidoping

Innan sommaren lanserade RF den webbaserade utbildningen Ren vinnare. Utbildningen riktar sig till idrottsutövare, tränare, ledare och personer som på olika sätt arbetar med idrott. Utbildningen är kostnadsfri och tar omkring 30 min att genomföra.

Utbildningen är uppbyggd med hjälp av sju moduler som är tre till fyra minuter långa. Modulerna består av videoklipp, övningar och fakta.

Var och en inom idrotten har ett eget ansvar att både känna till och följa gällande dopingregler. Utbildningen är ett stöd för den enskilde att på ett enkelt sätt kunna ta sitt ansvar och öka sina kunskaper om antidoping. Vi rekommenderar att utövare likväl som tränare och andra personer att genomföra utbildningen. 

Klicka här för mer information om utbildningen.

Klicka här för att komma direkt till utbildningen.

 

Publicerad: 2016-09-08

UPPTÄCK MER