Svedeadagen – parkour för nyanlända ungdomar

Tillsammans med Svedea och organisationen Individuell Människohjälp hjälpte Gymnastikförbundet och Järfällagymnasterna till att anordna en heldag för ensamkommande flyktingungdomar.

Under dagen provades parkour, något som uppskattades mycket och där flera hade en naturlig talang. Förutom parkour kunde ungdomarna även prova på fiske tillsammans med Sportfiskarna samt kanotpaddling, kubb och fotboll. Det blev en dag fylld av glädje och gemenskap som kantades av med musik, dans och mat.


Svedea är Gymnastikförbundets partner inom försäkringar. Det nya försäkringsåret påbörjas den 1 oktober 2016. Det är därför dags att uppdatera föreningens försäkringar genom den årliga uppdateringen över vilka gymnaster och medlemmar som ni vill ska omfattas av Gymnastikförbundets basförsäkring samt tränings- och tävlingslicens.

Här hittar du mer information om hur ni uppdaterar föreningens försäkringar.

Här kan du läsa mer om Gymnastikförbundets samarbete med Svedea.

 

Publicerad: 2016-09-09

UPPTÄCK MER