Genrep inför EM i truppgymnastik

Är du nyfiken på våra landslag i trupp och vad de kommer köra på EM i Slovenien? Då kan du komma och titta på såväl juniorernas som seniorernas genrep.

Seniorerna kör sitt genrep söndagen den 9 oktober klockan 16.00. Det genrepet är förlagt till Lingvallen i Skåne. Läs mer om genrepet här.

För att inte avslöja för mycket för våra konkurrenter kommer genrepet tyvärr inte att streamas.

I juniorklassen har vi också tre lag under EM. På damsidan är det Brommagymnasterna och på herrsidan ett lag med gymnaster från tre stockholmsföreningar: Brommagymnasterna, KFUM och Järfällagymnasterna. Båda lagen kör sitt genrep söndagen den 2 oktober klockan 14.45-16.15 i Enskedehallen i Stockholm. I mixedklassen för juniorer är det Motus Salto som kommer att tävla i Slovenien. Vi återkommer kring datum och tider för ett eventuellt genrep i Malmö.

 

Publicerad: 2016-09-21

UPPTÄCK MER