Damlandslaget i truppgymnastik tar guld i EM

Sverige lyckades på ett strålande sätt försvara sitt EM-guld från 2014. Det blev en jämn tävling där det inte var självklart vilket lag som skulle vinna förrän den sista poängen delades ut.

Försvarar sitt guld

Sverige startade i tumbling och körde oerhört bra fram till sista varvet, där det tyvärr blev två missar. Hoppet var också mycket bra, med hög svårighet och spikade landningar, förutom någon mindre miss. Laget avslutade mycket starkt med ett fantastiskt fint fristående som gav tävlingens högsta poäng. Därmed stod det klart att Sverige lyckats försvara sitt guld från 2014. Island slutade två och Danmark trea.


– De blev en oerhört spännande final där de svenska damerna verkligen visade att de kan leverera som bäst när det gäller som mest. Att gå in på golvet och veta att man måste sätta precis allt i friståendet för att lyckas vinna är en bragd. Den här finalen visar verkligen vilka små marginaler det är i truppgymnastik, kommenterar Jonas Juhl landslagschef damernas EM-guld.


Publicerad: 2016-10-15

UPPTÄCK MER