EM-guld för mixedlandslaget i trupp

Sverige tog idag sitt första EM-guld i mixed i truppgymnastik i Slovenien i en spännande tävling med hög konkurrens.

 


Högst på pallen! Foto: Fredric Berggren.

Felfri tävling

Det svenska mixedlaget gjorde liksom i kvalet en fantastisk tävling och körde i stort sett utan missar. Den stora överraskningen stod Storbritannien för som placerade sig på en fjärdeplats.

Sverige inledde starkt i hopp, där de visade upp de svåraste volterna under mixedtävlingen och lyckades ställa alla sina volter. Även friståendet var fantastiskt och de toppade poängen från i kvalet. Laget avslutade felfritt i tumbling och vann därmed före Danmark och Island.

– Mixedlaget gör en grym prestation idag. Det är inte lätt att gå in på sista redskapet när alla andra lag också gör en så bra tävling. Mixedlaget har fantastiska gymnaster som presterar på topp, men också ett smart tränarteam som har fattat rätt beslut genom hela tävlingen, kommenterar Jonas Juhl landslagschef mixedlagets EM-guld.Vilket fristående! Foto: Fredric Berggren.

Resultat:

http://live.sporteventsystems.se/Score/WebScore/312

 

Publicerad: 2016-10-15

UPPTÄCK MER