Silver i EM för svenska herrarna

I en herrfinal som bjöd på det mesta, spänning, glädje och fantastisk gymnastik tog Sveriges herrlandslag ett mycket fint silver. Danmark tog mycket välförtjänt hem segern.

Danskarna för svåra

Fristående var Sveriges första gren och det var ett väldigt synkroniserat program som visades upp. Tumblingen genomfördes på ett strålande sätt och laget körde i stort sett felfritt. Sista grenen hopp var även den mycket bra. Men trots en mycket fin tävling rådde man inte på Danmark som var ett strå vassare idag.


– Idag blev det ingen tävling om guldet. Danmark var trots fler fall än vad de brukar ha för bra. Sverige gör utifrån förutsättningarna en bra tävling idag och tar ett starkt silver, kommenterar Jonas Juhl landslagschef herrarnas silver.


Publicerad: 2016-10-15

UPPTÄCK MER