Idrottslyftsmedel kvar

Gymnastikförbundet delar varje år ut pengar via Idrottslyftet. Syftet är att öppna dörrarna till idrotten för fler barn- och ungdomar och utveckla verksamheten så de väljer att idrotta längre upp i åldrarna. För 2016 finns det fortfarande medel kvar.

Det går endast att söka för aktiviteter/insatser som kommer att genomföras under 2016 eller fram till 20 januari 2017. Vi ser därför att bidraget i första hand kommer att riktas mot redskap och höstens utbildningar. De föreningar som nått sitt tak totalt kan inte söka, det går inte heller att söka för tex utbildning om taket på 15 000:- redan är nått.

Det är viktigt är att medlen kommer våra föreningar tillgodo så vi uppmuntrar nu alla föreningar att söka. Vid många ansökningar kommer vi i första hand att ge bidrag till de föreningar och regioner som i nuläget har låg andel ansökningar.

Mer info om Idrottslyftet

 

Publicerad: 2016-11-02

UPPTÄCK MER