Gymnastikförbundet söker Idrottskonsulent

Gymnastikförbundet söker Idrottskonsulent med inriktning mot gymnastik och verksamhet utan tävlingsinslag för framförallt barn och ungdomar. Sista anmälningsdag 15 januari 2017 men rekrytering sker löpande så vänta inte med din ansökan.

Gymnastikförbundet söker en idrottskonsulent till vårt nationella kansli, placerat i Stockholm med fokus på verksamhet utan tävlingsinslag för barn och ungdomar. Du kommer samarbeta med övriga idrottskonsulenter på avdelningen och med våra kommittéer och regionala kollegor som sitter på åtta orter i Sverige. Du rapporterar till chefen för avdelningen Stöd och Service.

Avdelningen för Stöd och Service är själva kärnan i vår verksamhet och har ansvaret för att ge löpande stöd och service till Gymnastikförbundets föreningar och regioner. Utöver ansvarsområdena som den idrottskonsulent som vi nu rekryterar innefattar detta ansvar för den löpande utbildningsverksamheten och tävlingsverksamheten, att ge löpande stöd till föreningar i frågor som rör formalia, juridik, medlemskapsfrågor, uppförandekod, försäkringar och arbetsgivarfrågor samt stöd för att skapa mötesplatser och sprida information. Stöd och Services arbete sker i nära samarbete med Gymnastikförbundets regionala kontor.

Som idrottskonsulent med huvudsaklig inriktning mot gymnastik och verksamhet utan tävlingsinslag för framförallt barn och ungdomar arbetar du i nära samarbete med en rad av Gymnastikförbundets kommittéer; barnkommittén, ungdomskommittén, Parkour och tricking-kommittén och den nyskapade uppvisningskommittén. Du jobbar även i nära samverkan med Gymnastikförbundets avdelning för Omvärld och utveckling.

Arbetet handlar om att:

 • Ge stöd till föreningar med verksamhet utan tävlingsinslag och finnas med i utvecklingen av denna del av gymnastikens verksamhet
 • Arbeta med och vidareutveckla Parkour och tricking som sedan 2012 är en del av Gymnastikförbundets verksamhet
 • Ta fram och implementera nya och utvecklade träningsformer
 • Finnas med i förvaltning och utveckling av befintliga koncept (bl.a. Bamsegympa och Avancerad motorisk träning)
 • Arbeta med barngymnastikens utbud/grundmotoriska träning
 • Ge stöd till ungdomsverksamheten och inkludering av unga i ett organisationsperspektiv
 • Utveckla Gymnastikförbundets arbete med uppvisningsgymnastik

 Vi ser att du är administrativt lagd och van att arbeta med stort eget ansvar och har kunskaper om barns, ungdomars och vuxnas utveckling. Vi ser även att du har:

 • Erfarenhet av att arbeta tillsammans med ideella krafter
 • God kännedom om idrottens och ideella föreningars villkor och förutsättningar
 • Förståelse för samverkan mellan Riksidrottsförbundet, specialförbund och förening
 • Administrativ förmåga och gilla att jobba mot deadlines
 • Förmåga att uttrycka dig i tal och skrift
 • Erfarenhet från att arbeta med kommittéer
 • Kunskap från organiserade och/eller oorganiserade träningsformer
 • Meriterande med tidigare erfarenhet av arbete i IdrottOnline
 • Meriterande med akademisk utbildning/utbildning inom idrott och hälsa
 • Meriterande med goda kunskaper om gymnastikens olika verksamheter

För mer information kontakta Johanna Persson, johanna.persson@gymnastik.se, 08-699 64 88, facklig representant är Sussie Landin sussie.landin@gymnastik.se, 08-699 64 75.

Tjänsten är tillsvidare med tillträde snarast. Tjänsten innebär arbete kvällstid och under helger i perioder.

Vi eftersträvar en jämlik arbetsplats i alla avseenden. Det innebär samma förutsättningar för alla oavsett kulturell bakgrund, kön, ålder mm.

 Vi ser fram emot din ansökan som ska innehålla: personligt brev, CV, kontaktuppgifter och eventuella löneanspråk. Ansökan skickas till johanna.persson@gymnastik.se senast tisdagen den 15 jan. Märk ansökan ”Idrottskonsulent”. Urval och intervjuer sker löpande så ansök gärna så snart som möjligt då tjänsten kan tillsättas innan sista ansökningsdatum

Publicerad: 2016-12-19

UPPTÄCK MER