Olympisk inspiration

Inspiration från världsledande forskare, experttränare och olympier - helt gratis. Det är vad Athlete Learning Gateway från den Internationella Olympiska Kommittén (IOC) erbjuder.

En interaktiv plattform för aktiva, tränare och föreningsledning inom en lång rad områden kopplat till prestationsoptimering.

 Athlete Learning Gateway

Sidan är uppbyggd av flera kortare kursmoduler med videos och övningar där du beroende på din insats kan uppnå brons, silver eller guld - såklart. Ämnena är många och breda och översätter på ett föredömligt sätt världsledande forskning till ett lättförståeligt språk. Exempel på områden att fördjupa sig i:

  • Fysiologi
  • Idrottspsykologi
  • Nutrition
  • Idrottsmedicin
  • Sponsorarbete och mediehantering
  • Talangutveckling

– Sidan innehåller allt från tips kring träningsupplägg för ökad explosivitet, exempel på bra mat för dig som aktiv, råd för personligt sponsorarbete eller kring återhämtning, tips kring övergången från aktiv till tränare, samt en lång rad idrottspsykologiska tips. Allt på sidan kombineras med intervjuer och praktiska exempel från olympier som tydligt visar användbarheten. Med andra ord; det är oerhört mycket och bra material som ger möjlighet för dig som aktiv eller tränare att få en enkel insyn inom många områden som berör alla aktiva oavsett idrott eller disciplin, säger landslagschef Jonas Juhl efter att själv ha genomgått flera av kurmodulerna.

För att komma igång behöver du skapa ett konto vilket går att skaffa direkt – sen är allt gratis. IOC skickar ut ett nyhetsbrev varje vecka med färska artiklar och intervjuer med tidigare och kommande olympier och deras tränare, så det fylls på med nytt material löpande.

Sidan kan nås på http://onlinecourse.olympic.org/

Life Skills Management

– Jag vill särskild lyfta en väldigt bra guide kring Life Skills, vilket finns sammanfattat i en lättläslig PDF på sidan. Den skulle alla aktiva seniorgymnaster och även tränare för junior- och seniorgymnaster ta del av i mina ögon. Den behandlar många områden som är enormt viktiga för att den aktiva ska kunna nå sin fulla potential, men som väldigt sällan lärs ut medvetet, säger Jonas Juhl.

Citat från intron i Life Skills: "Sport taught me essential things I did not learn at school and I always valued the impact it had on my life. The materials in the IOC ACP will guide you in the process of using your talent in sport to develop precious life skills. It's important to take the time to think about how your talent in sport and the skills you develop as an athlete can be transferred to other areas of life." –Stefan Holm, Athletics

LÄNK TILL LIFE SKILLS DOKUMENTET

Prestationsutveckling

En modul på sidan som ligger helt i linje med Gymnastikförbundets utvecklingsarbete kring prestationsutveckling är kursen "Can Champions Be Made?". Kursen sammanfattar en del forskning kring talangutveckling och är enkel genomgång av olika teoretiska modeller och utgångspunkter.

Länk (kräver inloggning): http://onlinecourse.olympic.org/course/view.php?id=3

 

Publicerad: 2017-02-14

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer