Fler skulle kunna träna gymnastik om möjligheten fanns

På temat folkhälsa och anläggningsfrågor publiceras idag en debattartikel i Göteborgs-Posten.

Redan för tio år sedan konstaterades att endast 43 procent av Sveriges barn hade en motorik som man kan förvänta sig av 6–7 åringar. Senare forskning visar att så många som fyra av tio barn i årskurs 6 har brister i sin motorik vilket är alarmerande.

I artikeln som undertecknas av Anna Iwarsson och Johan Fyrberg beskriver de hur vi inom gymnastiken skulle kunna ta emot ännu fler barn och unga om det byggdes fler idrottsanläggningar i landet och därmed kunna  bidra till en positiv utveckling.

Johan och Anna uppmanar därför bostadsminister Peter Eriksson samt folkhälso-, sjukvårds- och idrottsminister Gabriel Wikström att ta initiativ till att tillsammans med regeringen ta fram en anläggningsstrategi för hållbara idrottsmiljöer i Sverige. Debattartikeln avslutas med orden: “Med rätt rustade idrottsmiljöer skulle vi inom Svensk Gymnastik kunna göra så mycket mer för att bidra till regeringens mål om jämlik hälsa“.

 Läs artikeln i sin helhet i GP.

Publicerad: 2017-04-27

UPPTÄCK MER