Christopher Soos 2017 års svenske mästare i Manlig AG!

Christopher Soós, är 2017 års svenske mästare i Manlig Artistisk Gymnastik. Snart 23-åriga Soós tog hem sin andra SM-titel – han vann senast 2013 - i hemstaden Halmstad med bred marginal före närmaste konkurrent på poängen 76,900.

– Det känns som en revansch efter EM nyligen som inte gick som planerat. Äntligen får jag tävla som jag har tränat, kommenterade en överlycklig Soos efter det stod klart att han vunnit. – Min klart mest efterlängtade medalj någonsin, att vinna SM-guld här på hemmaplan! Pontus Kallanvaara, GK Motus Salto (Malmö) knep silvret och bronset gick till Henrik Schröder, Hammarbygymnasterna.

Bland juniorerna försvarade David Rumbutis (17) från Brommagymnasterna sin JSM-titel från ifjol och vann hela 6,5 poäng före Mattias Larsson, Hammarbygymnasterna; bronset gick till Christian Cindric, GK Motus Salto.

I morgon söndag genomförs grenfinalerna i Halmstad arena.

 

Länk till lördagens tävlingsresultat: http://live.sporteventsystems.se/Score/WebScore/396

Publicerad: 2017-04-29

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer