Lina Sjöbergs plan - bli första kvinnan i världen med trippel volt upp i DMT:n

Den 5-7 maj kommer Lina Sjöberg att delta på inbjudningstävlingen Canada Cup och hon har stora planer.

Lina kommer tävla i både trampolin och specialgrenen DMT. Där är hon regerande bronsmedaljös från senaste VM och utvecklingen sedan dess har gått stadigt framåt. I Calgary planerar hon att som första kvinnliga DMT-gymnast någonsin, att tävla på en trippelvolt upp på DMT:n.

Totalt 250 gymnaster tävlar i Calgary och deltagarfältet består främst av deltagare från Canada och USA. Det är många namnkunniga gymnaster på plats och för att höja nivån ytterligare har Lina, tillsammans med ett antal gymnaster från Vitryssland bjudits in till tävlingen. I trampolin deltar båda regerande olympiska mästarna, Vladislav Goncharov (BLR) och Rosie MacLennan (CAN) samt VM-bronsmedaljösen Tatjana Petrenia. I herrklassen i DMT tävlar bland andra VM-finalisten Austin Nacey (USA).

Tävlingen är en del av ett gediget program för Lina under året. Förutom SM i samband med SM-veckan i Borås är det World Games i juli, samt VM november som väntar.

Tävlingen kommer att livestreamas och tiderna som gäller är:

Fredag 5 maj 13:15 (21:15 svensk tid) kval DMT; 18:25 (02:25) kval trampolin
Lördag 6 maj 17:45 (01:45) finaler trampolin
Söndag 7 maj 10:25 (18:25) finaler DMT

Se sändningarna här.

Resultaten liveuppdateras här.

Stort lycka till!

 

Publicerad: 2017-04-29

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer