En inblick i arbetet med medicinskt stöd

Läs mer om hur det går i arbetet med medicinskt stöd. Projektledare Åsa Ekdahl presenterar nuläget och svarar på de vanligaste frågorna på området.

För ganska exakt nio månader sedan drog Gymnastikförbundet igång satsningen på medicinskt stöd. Projektet genomförs i samverkan med Riksidrottsförbundet, försäkringsmäklaren Pensum  och försäkringsbolaget Svedea.

Vi har i tidigare nyheter berättat om projektet och dess syfte. Nu vill vi fortsätta genom att berätta om hur långt vi hunnit i arbetet med de olika delarna som projektet innehåller och samtidigt ge svar på de frågor som vi oftast får om medicinskt stöd.

Projektet, som presenterades på Gymnastikförbundets utvecklingshelg i januari, har flera delspår:

  • Skaderegistrering på tävling och preventiv skaderegistrering
  • Hälsokontroll och hälsosamtal
  • Medicinsk kommitté, supportteam och nationellt nätverk
  • Försäkringar

Klicka här för att läsa mer om varje delspår.

Vilka är de vanligaste frågorna vi får kring medicinskt stöd? Vi lät projektledare, Åsa Ekdahl, svara på de vanligast förekommande frågorna kring skador och medicinskt stöd. Klicka här för att läsa hennes svar.

 

Publicerad: 2017-05-07

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer