Unga utmanar

Nationella Ungdomskommittén bjuder in till "Unga Utmanar" – en helg för ungdomar i region Norr, Mitt och Uppsvenska med fokus på ungt ledarskap och ungdomsinflytande i förening.

Unga Utmanar kommer att arrangeras i Umeå den 9-10 september 2017. Denna helg är i stället för "Utveckla Framtiden" på Lillsved som Ungdomskommittén vanligtvis brukar arrangera i oktober varje år.

Vem kan åka?

Föreningar har möjlighet att skicka tre personer i åldrarna 16-25 år för att delta denna helg. En av dessa personer får sedan gå ett styrelseutbildningsprogram som totalt består av fem utbildningstillfällen, varav det första hålls i samband med Unga Utmanar 9-10/9.

Vad ingår?

Boende och mat ingår för samtliga tre personer i anmälningsavgiften på 3000 kr. Vad som ej ingår i anmälningsavgifter är resekostnaden som naturligtvis kan variera beroende på varifrån deltagarna kommer.

Frågor?

Hör av dig till Josephine Cederholm eller Filip Krolopp på Gymnastikförbundet.

Mer information hittar du i inbjudan:

HÄR HITTAR DU INBJUDAN TILL UNGA UTMANAR

Publicerad: 2017-05-16

UPPTÄCK MER