Nya svenska mästarinnor när SM och JSM i rytmisk gymnastik avgjordes

Helgen 27-28 maj gick SM och JSM i rytmisk gymnastik av stapeln i Fyrishovshallen i Uppsala. Två dagar fyllda av både mångkamp, grenfinaler och lagtävlingar - som arrangör för tävlingarna stod GF Uppsalaflickorna.

Under lördagen avgjordes SM-tävlingen i individuell mångkamp, bestående av delgrenarna tunnband, boll, käglor och band. Totalpoängen är den sammanlagda poängen från samtliga delgrenar. På seniorsidan heter den svenska mästarinnan 2017 Anastasia Ponomarenko och kommer från Gymnastikföreningen Energo. Anastasia segrade på totalpoängen 50,450 och på andra respektive tredje plats kom Petra Lindgren (50,220) och Alva Svennbeck (47,280), båda från GF Uppsalaflickorna.


Under lördagen avgjordes även JSM och

 segrade i individuell mångkamp på juniorsidan gjorde Meja Engdahl Petersson från Landskrona Kvinnliga GF. Totalpoängen för segrarinnan Meja var 45,690, följd av Clara Göthberg från Gymnastikföreningen Energo som tog en andra plats på 44,860 poäng och på tredjeplats kom Angelina Ekström från GF Uppsalaflickorna på 38,680 poäng. 

Under söndagen tävlades det i ett antal grenfinaler både på junior- och seniorsidan, men dagens stora fokus var DTQ (duo/trio/quattro). SM-tävlingen i DTQ vanns av Doruntina Goxhuli och Wilma Mårtensson från Landskrona Kvinnliga GF. JSM i DTQ vanns av Maja Isaksson och Lillie Gommel från GF Uppsalaflickorna. Lagtävlingen bland seniorer vanns av GF Energo och på juniorsidan vann Landskrona Kvinnliga GF.

Fullständiga resultat från helgens alla tävlingar: http://live.sporteventsystems.se/Score/WebScore/429

Publicerad: 2017-05-28

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer