Spektakulära prestationer på SM i truppgymnastik

Örebro GF KIFs damer, KFUMs herrar från Stockholm och Örebros mixedlag är de nya SM-mästarna i truppgymnastik efter fantastiska tävlingar i en kokande Boråshall. Örebro GF KIF vann dubbla guld.

Det var Örebros dag idag. Med högsta poängen i alla tre grenarna försvarade de sitt SM-guld från förra året i SM-tävlingarnas damklass. På andra plats placerade sig GT Vikingarna från Lidingö och kommer tillsammans med Örebro att representera Sverige på NM i Lund i november. Trea kom GK Motus-Salto från Malmö.


 

I år hade Örebro även ett lag med i den mixade klassen och också här blev det guld för föreningen före GK Motus-Salto från Malmö och Brommagymnasterna från Stockholm. Örebro tog hem guldet bland annat genom mycket fina och svåra varv i hopp och tumbling, där ett av de svåraste varven någonsin på en svensk trupptävling visades upp.


 

Publicerad: 2017-07-02

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer