Svenska mästarna Jonas Nordfors, Lina Sjöberg och Hanna Rydén fortsätter att dominera

Efter spännande finaler i trampolin och DMT (dubbelminitrampolin) stod det klart att Jonas Nordfors och Hanna Rydén från Upplands Väsby GK samt Lina Sjöberg från Uppsala GF fortsätter att dominera svensk trampolinsport.

Upplands Väsby GK överst på pallen i individuell trampolin

Efter en mycket spännande herrfinal stod det klart att Jonas Nordfors (Upplands Väsby GK) var snäppet vassare än Felix Holgersson och Oscar Smith (båda från Trampolinklubben Levo/Lidköping) och behåller titeln svensk mästare i individuell trampolin. Hanna Rydén (Upplands Väsby GK) presterade den överlägset bästa finalserien och kunde redan efter kvalet räkna bort storfavoriten Lina Sjöberg, som hoppade bort sig och missade finalplats. Hanna Rydén tog sitt första, efterlängtade, SM-guld i individuell trampolin.


Storfavoriter höll hårt i sina tre SM-titlar

Jonas Nordfors och klubbkamraten Måns Åberg vann även den synkrona trampolinen, ett rutinerat par som tidigare tävlat tillsammans i olympiska sammanhang under European Games 2015. Regerande mästarinnorna från 2016, Hanna Rydén och Uppsalas Lina Sjöberg, hoppade också dem åter hem ett guld. Rydén vann sitt femte SM-guld på raken i synkron, en mycket stabil synkronhoppare oavsett partner.

Sjöberg fick den högsta poängen som delats ut i Europa och är redo inför sommarens The World Games

Lina Sjöberg fortsätter att dominera på DMT och tog idag sitt sjunde raka SM-guld. Sjöberg ligger just nu i uppladdning inför The World Games (http://theworldgames2017.com/en/) som går i Polen i slutet av juli, där hon är en av de stora favoriterna. Sjöberg tävlade under dagens final med en ny kombination som gav 71,8 poäng, den högsta poäng som utdelats i Europa. Även Jonas Nordfors behåller sin titel svensk mästare i DMT även 2017, efter en spännande final mot Gustav Tingelöf (Uppsala GF)


Publicerad: 2017-07-03

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer