Första uttagningarna till bruttotrupperna till landslagen i truppgymnastik klara

Nu är de första uttagningarna till bruttotrupperna för landslagen i truppgymnastik 2017 klara.

Det är första gången juniorer tas ut i en bruttotrupp. På sikt är det meningen att bruttotruppen ska leda till ett juniorlandslag precis som det fungerar på seniorsidan. Tidigare har Sverige tävlat med föreningslag på juniorsidan. 

Bruttotruppen ger fler gymnaster chansen att vara med i en rad samlingar. Under våren 2018 plockas det faktiska landslaget ut, med 12 gymnaster/lag. Det blir tre juniorlag och tre seniorlag (dam, herr och mix för båda). Bruttotruppsgymnasterna är alla inbjudna till en första samling på Lingvallen i augusti. 

Det kommer finnas möjlighet att på nytt ansöka till bruttotruppen senare i höst. Mer information om detta kommer längre fram. 

Klicka här för att se bruttotrupperna.

Klicka här för att läsa uttagningskriterierna. 

Publicerad: 2017-07-11

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer