EM-silver i hopprep till tjejerna från Kämpinge GF

De två svenska tjejlagen från Kämpinge GF tog fina medaljer på EM i hopprep i Portugal. Bland annat ett overall-silver och flera grenmedaljer.

Det blev ett overall-silver i lagtävlingen för Kämpinge GF:s lag bestående av Isa Vigren, Marina Jalkell, Kajsa Arwefjäll, Julia Nydefalk och Smilla Eliasson. Tjejerna gjorde en bra och jämn tävling rakt igenom. Det tog ett silver i grenen freestyle dubbelrep fyran och ett brons i grenen dubbelrepshastighet, vilket totalt sett gav dem ett silver i totaltävlingen.

 

Kämpinge GF:s andra lag hade otur då Elin Söderlund skadade foten och laget blev tvungna att avbryta tävlingen. Laget som förutom Elin bestod av Sara Nässel, Louise Söderlund och Elsa Skansjö hann dock sätta svenskt rekord i grenen enkelrep snabbhet 4*30 sekunder på 379 steg. Det gav dem även grensilvret.


Publicerad: 2017-07-28

UPPTÄCK MER

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer