De representerar Sverige på VM i trampolin

null

På VM i trampolin 9-12 november i Sofia i Bulgarien kommer följande gymnaster att representera Sverige:

  • Lina Sjöberg, Uppsala GF, trampolin och DMT
  • Jonas Nordfors, Upplands Väsby GK, trampolin & synkron
  • Felix Holgersson, TK Levo, trampolin
  • Måns Åberg, Upplands Väsby GK, trampolin & synkron *
  • Oscar Smith, TK Levo, trampolin**

* Har uppnått den individuella kvalgränsen vid ett tillfälle, men tas ändå ut i kraft av att han i par med
Jonas Nordfors uppnått kvalgränsen i synkron.
** Har p g a skada bara tävlat en tävling i kvalperioden men bedöms ha kapacitet att med marginal kunna nå kvalgränsen under hösten och starkt bidra till den totala poängen i lagtävlingen på VM och tas därför nu ut preliminärt.

Förbundskapten Jenny Söderlund kommenterar:

- Det är jätteroligt att vi har ett fullt lag med herrar. Det är första gången på väldigt många år att det sker, så det är riktigt stort (senast var 1990, källa Ulf Andersson). Felix gör sitt första mästerskap som senior fast han hade kunnat tävla i en yngre åldersklass. Vi har fattat beslutet tillsammans med Felix och hans tränare där vi ser att det att medverka på VM med övriga seniorer utgör ett riktigt bra tillfälle att få erfarenhet inför kommande åren. Han har redan bevisat sin höga nivå och åker därför till Bulgarien mest för att se och lära ur ett långsiktigt perspektiv. För Linas del så är det både trampolin och DMT som gäller. Fokus är såklart mycket på DMT detta VM där hon hoppas vara med helt framme och fightas om guldet.

Delegationen i övrigt:

  • Jenny Söderlund -­ Head of delegation och tränare trampolin/DMT
  • Per Holgersson – tränare trampolin
  • Tommy Nordfors – tränare trampolin (preliminärt)
  • Petra Källman Navier – fysio
  • Två domare (meddelas längre fram)

Landslagets förberedelser inför VM:

31 jul-6 aug Landslagsläger på Lingvallen
9-10 sept Landslagsläger på Bosön
5-­9 okt Världscupstävling i Valladolid, Spanien
20-22 okt Landslagsläger i Lidköping
3-­5 nov Uppladdningsläger i Upplands Väsby
6-13 nov VM i Sofia, Bulgarien

Publicerad: 2017-08-04

UPPTÄCK MER