Guld för Jonna i World Challenge Cup

Jonna Adlerteg är tillbaka på den internationella tävlingsscenen och det med besked.

På sin första tävling efter ett längre skadeuppehåll tog hon sig inte bara, trots ett fall på avhoppet, till världscupsfinal utan lyckades också med att höja sin prestation från kvalet. I finalen visade hon sina goda tävlingsnerver och körde igenom hela serien och idag stod hon på sitt avhopp. För det belönades hon med den fina poängen 14,2.


 

14,2 blev tävlingens klart högsta poäng och därmed stod det klart att Jonna tog guldet före ungerskan Zsofia Kovacs (13,7) och kanadensiskan Rose Woo (13,066).

- Jag har väntat länge på det här. Det har varit en lång väntan och nu är jag väldigt glad över att kunna tävla igen, kommenterar en glad Jonna Adlerteg sin guldmedalj.


Tävlingen höll en god nivå. Jonna besegrade Kovacs som var i final i barr på EM tidigare i år och med i finalen fanns även Amy Tinkler från Storbritannien som tog brons i fristående på OS i Rio. Nästa tävling blir världscupen i Paris den 16-17 september och då väntas motståndet snäppas upp ytterligare en nivå.

Publicerad: 2017-09-09

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer