SM i tricking 2017

Fredagen den 27 oktober avgörs SM i tricking i Sundbyberg i Stockholm. Under kvällen gör 16 st utövare upp i battles där de duellerar mot varandra om vem som blir årets svenska mästare och tar hem det eftertraktade mästarbältet.

I tricking blandas gymnastik, kampsport, akrobatik och lite breakdance till serier av långa och svåra trick. Som tävlanden behöver du överträffa din motståndare i varje battle. En battle pågår i 1,5 minut och bedöms av fem domare. Bedömningen sker efter utförande, svårighetsgrad, kreativitet och helhetsintryck. Den som lyckas bäst i flest kategorier får en domarröst, och med minst 3 av 5 domares röster går den tävlande vidare till nästa battle medan förloraren lämnar tävlingen.


Tävlingshall
Miltor Parkour
Street Mentalitys parkour- och trickinghall
Milstensvägen 52, Sundbyberg

Preliminära tider
Invigning 21:00
Kvartsfinaler 21:10
Semifinaler 21:55
Finaler 22:10

Biljetter
Biljetter säljs via arrangörsföreningen Street Mentality Obs! Som deltagare i MOFS ingår entrén till SM-tävlingen.

Tävlanden
Thelma Ilbäcken, Stockholm
Evugeni Potechkin, Ljusdal
Kim Svensson, Falun
Erik Cederberg, Falun
Murat Acar, Hjulsta
Isak Fritz, Lycksele
Jesper Jaunzems, Huddinge
Måns Rudfeldt, Tumba
Sebastian Tellström, Lycksele
Mohammed Jafari, Göteborg
Niklas Kallin, Borås
Alexander Nilsson, Boden
Clive Rudd, Stockholm
Olle Johansson, Norrköping
Liam Sarmell, Tyresö
Jacob Ejdeholm, Linköping

Kontaktuppgifter

För frågor om tävlingen/arrangemanget vänligen kontakta:
Jesper Eriksson, Street Mentality
jesper@streetmentality.se

För pressfrågor vänligen kontakta: 
Emelie Hedberg, Gymnastikförbundet
emelie.hedberg@gymnastik.se
072-236 79 80

Publicerad: 2017-10-19

UPPTÄCK MER