NM i truppgymnastik direktsänds i SVT

Nu har vi glada nyheter för alla gymnastikfans runt om i landet. SVT kommer att sända NM-tävlingarna från Lund den 11 november.

Ett utsålt Sparbanken Arena i Lund visar på ett högt publiktryck kring truppgymnastiken och de nordiska mästerskapen. Men alla ni som inte har lyckats få tag på en biljett behöver inte misströsta. Hela tävlingen, mixed, dam och herr kommer att sändas i SVT den 11 november.

 

Det kommer bli fullt tryck på läktaren i Sparbanken Arena!

 

- Det är så roligt att tv har fått upp ögonen för truppgymnastiken. Det är inte ofta som nordiska mästerskap i några idrotter visas, men jag tror att spänningen, glädjen och den höga kvaliteten på truppgymnastiken gör att SVT väljer att sända hela tävlingen, säger Lotta Darlin, marknad- och kommunikationschef på Gymnastikförbundet.

 

Sändningstiderna spikade

Sändningarna går både i SVT Play och på ”vanlig” tv i SVT1 och SVT2. Tack vare att ett sammandrag görs av mixedtävlingen blir det hela fem timmars sammanhållen tv-sändning och totalt över sju timmars gymnastik från Lund. Tiderna är:

Mixed: 10.15-12.25, SVT Play

Damer: 14:00-16.10, SVT 1 och Play

Mixed sammandrag: 16.10-17.10, SVT 1

Herrar: 17.10-19.00 SVT1/SVT2 och Play

Publicerad: 2017-10-20

UPPTÄCK MER