Nordiska mästerskapen i truppgymnastik närmar sig

På lördag, den 11 november, arrangeras de nordiska mästerskapen i truppgymnastik. Sparbanken Arena i Lund är utsåld och det väntas en spännande tävling där sex lag representerar Sverige.


SM i Borås i somras var uttagningstävling för mästerskapet och de föreningslag som representerar Sverige är:

  • Mixed: Örebro GF KIF och Motus-Salto (Malmö)
  • Herr: KFUM (Stockholm) och Brommagymnasterna (Stockholm)
  • Dam: Örebro GF KIF och Vikingarna (Stockholm, Lidingö)

Under förra NM, som genomfördes på Island 2015 tog de svenska lagen två silver och brons och de svenska lagen är sugna på att ta upp kampen med de övriga nordiska länderna. Herrarnas tävling vanns 2015 av danska Gjellerup, Stjarnan från Island vann damklassen och Gadstrup från Danmark tog guld i mixed.

Tv-sända tävlingar med gymnastikens Sofie Tarring

Tävlingarna kommer att visas i SVT, som kommer sända sju timmar truppgymnastik under lördagen. Sändningen leds av AnnaMaria Jansson från SVT och Sofie Tarring är expertkommentator. Sofie är en av tränarna inom det svenska trupplandslaget och har stor kunskap inom truppgymnastiken i Sverige och i de nordiska länderna.


Sofie Tarring kommenterar sändningarna i SVT.

Sändningstiderna är:

Mixed: 10.15-12.25, SVT Play
Damer: 14:00-16.10, SVT 1 och Play
Mixed sammandrag: 16.10-17.10, SVT 1
Herrar: 17.10-19.00 SVT1/SVT2 och Play

Mer info om lagen hittar du här.

Resultat hittar du här.

Publicerad: 2017-11-09

Våra huvudsponsorer

Våra sponsorer