En halv miljon till ungdomsgymnastiken

Via Svenska Spel/Gräsroten delas 568 416 kr ut till ungdomsgymnastiken i Sverige.

Ungdomsgymnastiken tilldelas 568 416 kronor i samband med årets utbetalning från Gräsroten. Totalt får 473 föreningar i landet dela på pengarna tack vare sina 7 427 supportrar. Den förening som får mest är Tyresögymnastiken med 118 076 kronor, följt av Höganäs GF som får 23 318 kronor och Strömsnäsbruks GK som får 8 199 kronor. 

För femte året i rad delar Svenska Spel via Gräsroten ut över 50 miljoner kronor till ungdomsidrotten i Sverige, där det är kunderna själva som fördelar pengarna genom att välja en till tre favoritföreningar.

De tre vanligaste områdena som pengarna från Gräsroten används till är cuper, ledarskapsutbildningar och träningsmaterial.


Så här säger Tyresögymnastiken:

– Vi blir lika glada varje år när vi nås av nyheten att vi kommer få en ny utbetalning från Gräsroten! Föregående år använde vi pengarna till att vidareutbilda våra ledare, och vi kommer att göra detta även i år för att främja våra fantastiska ledare, säger Anders Swalander, chefstränare i Tyresögymnastiken.

Läs mer om Svenska Spel/Gräsroten här.

Nyfiken på vilka gymnastikföreningar som fick pengar? Klicka här.

Publicerad: 2017-11-15

UPPTÄCK MER