UEG kongressen är igång

Idag inleddes UEG:s kongress (Europiska Gymnastikförbundet) i Split, Kroatien, där bland annat nya ledamöter ska väljas.

Det är en spännande kongress då det kommer att väljas en ny ordförande, antingen Farid Gayibov från Azerbaijan eller Eddie Kolar från Slovenien som efterträder George Guelzec från Frankrike som haft uppdraget sedan 2009.

 

Verksamheten inom UEG har utvecklats starkt under de senaste åren där man bland annat ser ökat deltagande i för Svensk Gymnastik extra intressanta områden, Gymnastics for All och Teamgym. Att det är en positiv utveckling för Europeisk Gymnastik kan också bekräftas genom att samtliga 50 medlemsländer närvarar vid kongressen. 

Sverige har två personer som kandiderar i valen:

  • Per Sjöstrand som kandiderar till ordförande samt medlem till kommittén för TeamGym
  • Maria Ståhl som kandiderar som medlem till kommittén för Gymnastics for all

 


Per Malmborg, Malin Eggertz Forsmark, Per Sjöstrand, Johan Fyrberg och Maria Ståhl på plats i Split.

Malin Eggertz Forsmark har efter många år som vice ordförande i UEG valt att dra tillbaka sin kandidatur, pga hälsoskäl. Återhämtningen efter förra årets osteosarkomdiagnos med efterföljande operation tar längre tid än väntat. Malin, som är på plats i Split, ser dock fram emot att på olika sätt arbeta för Svensk Gymnastik såväl nationellt som internationellt men utan långsiktiga åtagande.

 

Vi önskar Per och Maria lycka till i morgondagens val.

Publicerad: 2017-12-01

UPPTÄCK MER