Lina Sjöberg i semifinal i trampolin

Härlig insats av svenska damlaget i den individuella trampolinen på EM i Baku. Alla fyra (Lina Sjöberg, Lina Sjöberg, Alva Lemoine, Hanna Rydén och Alice Flensburg) satte båda sina serier och Lina Sjöberg tog sig till semifinal!

Hör Lina själv kommenterara sin prestation och hur resten av hennes EM-vecka ser ut.

 Lina Intervju.m4a

Personligt rekord för Måns Åberg

Svenska herrlaget inledde kvaltävlingen väldigt bra med fyra riktigt fina första serier. Måns Åberg körde sedan en bra valfria och blev bästa svensk med ett personligt rekord.

Lyssna på en intervju med Måns, där han berättar om dagens tävling.

Måns Intervju.m4a

Även Oscar Smith körde en fin andra serie men hoppade ut på blåskyddet efter tionde övningen. Tyvärr missade både Felix Holgersson och Jonas Nordfors sedan i andra serien vilket gjorde att möjligheten till en framskjuten lagplacering försvann.

EM livestreamas och här kan du följa tävlingarna och se alla resultat.

Publicerad: 2018-04-13

UPPTÄCK MER