Gymnastikförbundet rekryterar

Gymnastikförbundets nationella kansli, som är placerat i nya fräscha lokaler på Södermalm i Stockholm, söker nu efter två nya medarbetare. En vikarierande verksamhetschef för "Stöd och service" samt en tävlingskonsulent.

 GYMNASTIKFÖRBUNDET SÖKER EN VIKARIERANDE VERKSAMHETSCHEF FÖR AVDELNINGEN ”STÖD OCH SERVICE” 

Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med knappt 260 000 aktiva medlemmar i 1100 föreningar. Föreningarna finns över hela landet och vårt syfte är att stödja våra medlemsföreningars verksamhet. För att få en bild av förbundet får du gärna läsa mer på www.gymnastik.se, eller följa oss på facebook.com/svenskgymnastik.

OM ROLLEN

I januari 2016 sjösatte Gymnastikförbundet en ny organisation för att stärka stödet till våra medlemsföreningar. I den nya organisationen har avdelningen ”Stöd och service” en nyckelroll med ansvar för den dagliga kontakten med Gymnastikförbundets medlemsföreningar och regionsförbund. Avdelningen hanterar inkommande frågor inom all verksamhet som bedrivs inom Svensk Gymnastik, och möter detta genom stöd till föreningar i frågor som bland annat rör medlemskap, uppförandekod och försäkringar samt att avdelningen administrerar den löpande tävlings- och utbildningsverksamheten. 

Vi söker nu en vikarierande Verksamhetschef till avdelningen Stöd och service för cirka 1 år.

Som vikarierande verksamhetschef är du ansvarig för att säkerställa det operativa och verksamhetsrelaterade stödet till föreningar, kommittéer, landslag och övriga grupperingar inom Gymnastikförbundet. Tjänsten innefattar samordning och arbetsledning av de 11 medarbetare som ingår i avdelningen inklusive administration kopplat till personalansvar. I den arbetsledande rollen hanterar du bland annat föreningsärenden med hög komplexitet som balanserar inom områdena etik och juridik. Du ingår i ledningsgruppen och är länken mellan den och avdelningens arbete med den löpande verksamheten. Du har även budgetansvar för avdelningens verksamhet. Tjänsten är ett vikariat på 100% med tillträde efter sommaren.

VEM ÄR DU?
Vi söker en person med tidigare erfarenhet som chef med arbetsledning. Vi tror att du är en person med relevant arbetslivserfarenhet och med hög integritet. Du bör ha förståelse för idrottsrörelsen och gärna föreningsbakgrund.

Du är ansvarstagande och självständig men har lätt för att samarbeta och har en förmåga att få med dig människor och samla en grupp.

Vi ser också att du har:

 • Relevant utbildning/kurser för tjänsten
 • Förmåga att prioritera och sätta gränser
 • Dokumenterad erfarenhet inom arbetsledning
 • Föreningskunskap samt generellt idrottskunnande
 • Erfarenhet av att leda ideellt engagerade
 • Erfarenhet av budget och prognosarbete
 • Goda kunskaper i officepaketet

Följande är meriterande:

 • Akademisk utbildning inom organisation, ledarskap eller motsvarande eller ekonomisk utbildning
 • Erfarenhet av arbete med IdrottOnline
 • IT eller systemkunskaper
 • Erfarenhet av arbete inom förening eller förbund
 • Kunskap om gymnastik och Gymnastikförbundets verksamhet

VILKA ÄR VI?

Gymnastikförbundets nationella kansli är placerat i nya fräscha lokaler på Södermalm i Stockholm. Det är en arbetsplats där aktivitet och rörelse ligger varmt om hjärtat. Med en arbetsstyrka på ungefär 25 personer stöttar och samarbetar vi för att göra arbetet lite bättre och lite roligare. Vi vill att du ska utvecklas så därför är vi måna om att uppmuntra till att driva på dina egna idéer samt ger dig mycket eget ansvar. Vi eftersträvar en jämlik arbetsplats i alla avseenden. Det innebär samma förutsättningar för alla oavsett kulturell bakgrund, kön, ålder mm.

För mer information kontakta Johanna Forssell, johanna.forssell@gymnastik.se, 08-699 64 88, facklig representant är Calle Myrsell calle.myrsell@gymnastik.se, 08-699 64 74.

Vi ser fram emot din ansökan som ska innehålla: personligt brev, CV, kontaktuppgifter och eventuella löneanspråk. Ansökan skickas till johanna.forssell@gymnastik.se senast söndagen den 3 juni. Urval och intervjuer sker löpande så ansök gärna så snart som möjligt då tjänsten kan tillsättas innan sista ansökningsdatum.

 

GYMNASTIKFÖRBUNDET SÖKER EN IDROTTSKONSULENT MED INRIKTNING TÄVLING

Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med knappt 260 000 aktiva medlemmar i 1100 föreningar. Föreningarna finns över hela landet och vårt syfte är att stödja våra medlemsföreningars verksamhet. För att få en bild av förbundet får du gärna läsa mer på www.gymnastik.se, eller följa oss på facebook.com/svenskgymnastik.

OM ROLLEN

Gymnastikförbundets har en stor tävlingsverksamhet med rikstävlingar och landslag som administreras genom vårt nationella kansli. Glädjande kan vi konstatera att gymnastiken växer, både sett till antalet medlemmar i förbundet och till antal gymnaster och föreningar som väljer att tävla. Vi söker därför nu en idrottskonsulent med inriktning tävling till Gymnastikförbundets nationella kansli för att förstärka vårt arbete med stöd och service och administration kopplat till vår tävlingsverksamhet.

Arbetsuppgifterna innefattar administrativa sysslor runt den löpande tävlingsverksamheten. Du kommer att arbete i nära samverkan med tre andra tävlingskonsulenter på avdelningen Stöd och service och tillsammans med dem kommer du att vara ansvarig för:

 • Nationella tävlingar inkl. kontakt med arrangörsföreningar och stöd inför rikstävlingar, arbete med tävlingskalender, administration av anmälningar och hantering av deltagare, domartillsättning, streaming och resultathantering samt utvärdering/uppföljning
 • Anmälningar till internationella tävlingar och mästerskap och administration kring landslagsläger och träffar, tränargrupperingar, internationella tävlingslicenser och internationellt utbyte
 • Kontakt med och stöd till våra tävlingskommittéer (förtroendeuppdragstagare som är Gymnastikförbundets experter i respektive tävlingsdisciplin)

En ansvarsfördelning bland de olika arbetsuppgifterna kommer att göras mellan dig och dina tre kollegor.

Tjänsten är en tillsvidareanställning på 100% med tillträde snarast.

VEM ÄR DU?
För att trivas i rollen tror vi att du är administrativt lagd och van att arbeta mot deadlines. Du gillar att skapa struktur och ha ordning och trivs med att arbeta utifrån checklistor och upparbetade rutiner. Du är ansvarstagande och självständig men har lätt för att samarbeta.

Vi ser också att du:

 • Är mycket van vid administrativt arbete och har erfarenhet av liknande arbetsuppgifter
 • Är en riktig do:er
 • Gillar att jobba mot deadlines
 • Erfarenhet av att arbeta tillsammans med ideella krafter
 • Goda kunskaper i officepaketet
 • Har förmåga att uttrycka dig i tal och skrift
 • Har kunskaper om en av gymnastikens tävlingsdiscipliner

Följande är meriterande:

 • Mycket

  goda kunskaper om

  flera

  av gymnastikens tävlingsdiscipliner
 • Relevant utbildning/kurser för tjänsten
 • Erfarenhet av IdrottOnline
 • Erfarenhet av arbete inom förening eller förbund
 • Kännedom om idrottens och ideella föreningars villkor och förutsättningar

VILKA ÄR VI?

Gymnastikförbundets nationella kansli är placerat i nya fräscha lokaler på Södermalm i Stockholm. Det är en arbetsplats där aktivitet och rörelse ligger varmt om hjärtat. Med en arbetsstyrka på ungefär 25 personer stöttar och samarbetar vi för att göra arbetet lite bättre och lite roligare. Vi vill att du ska utvecklas så därför är vi måna om att uppmuntra till att driva på dina egna idéer samt ger dig mycket eget ansvar. Vi eftersträvar en jämlik arbetsplats i alla avseenden. Det innebär samma förutsättningar för alla oavsett kulturell bakgrund, kön, ålder mm.

För mer information kontakta Johanna Forssell, johanna.forssell@gymnastik.se, 08-699 64 88, facklig representant är Calle Myrsell, calle.myrsell@gymnastik.se, 08-699 64 74.

Vi ser fram emot din ansökan som ska innehålla: personligt brev, CV, kontaktuppgifter och eventuella löneanspråk. Ansökan skickas till johanna.forssell@gymnastik.se senast söndagen den 3 juni. Urval och intervjuer sker löpande så ansök gärna så snart som möjligt då tjänsten kan tillsättas innan sista ansökningsdatum.

 

Publicerad: 2018-05-08

UPPTÄCK MER