Finalplats för Karl Idesjö på världscupen i Osijek

Dag ett i kvaltävlingen i världscupen i manlig artistisk gymnastik i Osijek i Kroatien är avklarad och Karl Idesjö (Hammarbygymnasterna) är i barrfinal!

Under första dagen genomfördes redskapen fristående, bygel och barr. Från Sverige var Filip Lidbeck (Halmstad frigymnaster) först ut i fristående. Filip gjorde en riktigt fin serie utan några större missar och landade på poängen 13.700. Det resulterade i en 17:e plats av 43 deltagare.

Sen var det Karl Idesjös tur att köra barr, något han gjorde med bravur. "Kalle" gick igenom hela barrserien och fick poängen 13.533. Samma poäng hade även tre andra gymnaster men eftersom Kalle hade lägre avdrag än de övriga tre gymnasterna på samma poäng tog hand den sista final platsen till lördagens tävlingar.

 Se barrserien här:

Karl Idesjo barr.MOV

- Båda våra svenska gymnaster har gjort en riktigt bra tävling så här långt. Nu laddar vi om batterierna inför kvaldag nummer två där Karl tävlar i ringar och räck och Filip tävlar i hopp samt räck, hälsar tränare Niklas Andersson från Kroatien.


Publicerad: 2018-05-24

UPPTÄCK MER