Andra kvaldagen i världscupen i artistisk gymnastik

Dag två i kvaltävlingen i världscupen i manlig artistisk gymnastik i Osijek i Kroatien är avklarad och återigen genomfördes bra tävlingar av Filip och Kalle.

Filip Lidbeck (Halmstad frigymnaster) tävlade i hopp och räck. Hoppet var först och han körde två stilrena hopp, vilket räckte till en 16:e plats (13.733 och 13.2). Sen fortsatte tävlingen med räck. Han krigade sig igenom serien med stora uppkörningar i händerna och slutade på en 20:e plats med poängen 12.1.

 

Karl Idesjö började i räck blev det tyvärr ett fall på ett av släppen och han slutade på 27:a på 11.233. Nästa gren var ringar där han körde igenom hela serien men fick en lite tung landning med ett steg. Till slut blev det en tolfte plats med poängen 12.633.

-  Överlag har våra svenska killar genofört ytterligare en bra tävlingsdag och som helhet är Sverige verkligen på gång. Nu laddar vi inför Kalles barrfinal i morgon, hälsar tränare Niklas Andersson från Kroatien.

 


Tidigare idag genomfördes lottningen inför finalen!

 

 

Resultaten hittar du här 

Publicerad: 2018-05-25

UPPTÄCK MER