15 grenfinalsmedaljer till Sverige på NM i artistisk gymnastik

Efter gårdagens lagtävling och individuell mångkamp var det idag dags för grenfinaler och Sverige var i toppform!

Tre guld till seniorerna på damsidan

Bland seniorerna hade Sverige två gymnaster med i grenfinalerna på NM i artistisk gymnastik i Danmark och det blev full pott för Jessica Castles, nybliven nordisk mästarinna, som tog guld i bom och fristående. Jonna Adlerteg vann, trots en miss, guldet i hennes specialgren barr.

Barr: Jonna Adlerteg, 1
Bom: Jessica Castles, 1
Fristående Jessica Castles, 1

Guldtjejer på NM och JNM i Danmark!

Även bland juniorerna blev det en guldkantad tävling. De tre gymnasterna som kvalificerat sig till grenfinalerna tog alla guld i sina respektive grenar. Isabella Trejo i hopp, Tonya Paulsson i barr och

Jennifer Williams i bom.
Hopp: Isabella Trejo, 1
Barr: Tonya Paulsson, 1
Bom: Jennifer Williams, 1

Två silver till seniorkillarna

Filip Liedbeck tog sig till två finaler under NM, fristående och hopp. De två hoppen ledde till en fin silverplats och i friståendet blev det en sjätteplacering. Karl Idesjö var den andra svenska senioren i finalen och han tävlade i ringar där det blev en jämn och spännande final. Odin Kavlo från Norge vann och Kalle kom tillsammans med finnen Elias Koski på en delad andraplats.


Fristående: Filip Lidbeck, 6
Ringar: Karl Idesjö, 2
Hopp: Filip Lidbeck, 2

 

Flest svenskar i final hade vi i juniorernas herrtävling, där fyra gymnaster tagit sig vidare från gårdagens tävlingar.

David Rumbutis, gårdagens vinnare i mångkampen, var i final i hela fyra grenar – bygel, hopp, barr och räck. Han visade varför han vann igår då han tog medalj i alla grenar varav tre guld och ett brons. Marcus Stenberg gjorde också en mycket fin final och kan åka hem med guld i fristående och en silvermedalj i räck. Även Luis Il Sung-Melander tävlade i många grenar under dagen, då han var i final i fristående, ringar och barr. Det resulterade i en bronspeng i ringar och en femte respektive sjätte plats i fristående och barr. Joakim Lenberg tävlade i ringar och kom på en sjätte plats i finalen.

 

Juniormedaljörer i Danmark.

Fristående: Marcus Stenberg, 1, Luis Il Sung-Melander, 5
Bygel: David Rumbutis, 1
Ringar: Luis Il Sung-Melander, 3, Joakim Lenberg, 6
Hopp: David Rumbutis, 1
Barr: David Rumbutis, 3, Luis Il Sung-Melander, 6
Räck: David Rumbutis, 1, Marcus Lenberg, 2

Se alla resultat här 

Publicerad: 2018-07-01

UPPTÄCK MER