Ta den unika chansen att delta på World Gymnaestrada 2019

Nu är det mindre än ett år kvar innan World Gymnaestrada 2019 går av stapeln i Dornbirn, Österrike. Vi har nyligen fått besked om att vi kan ta med fler deltagare från Sverige till nästa års höjdpunkt!

En World Gymnaestrada samlar omkring 20 000 gymnaster från runt 50 olika länder och under evenemanget genomförs cirka 1 000 fantastiska gymnastikuppvisningar utan tävlingsinslag. Från Sverige är vi i dagsläget cirka 500 deltagare och har nu fått möjlighet att ta med oss ännu fler.

Så tillhör du/ni en gymnastikförening, gillar uppvisningar, galor och att träffa nya människor är detta något för dig!

Under veckan kommer ni att genomföra tre uppvisningar inomhus (10–15 minuter på en yta av 20 x 20 meter), som ska spegla gymnastikens olika utryck och former med eller utan redskap. Under veckan kommer ni ha möjlighet att se övriga deltagares uppvisningar, göra utflykter eller vara med i World-team som är en stor gruppuppvisning för alla deltagare som sker på en fotbollsstadion.


Ni kommer även ha möjlighet att få se Malmöflickorna uppträda på den internationella FIG galan. Kämpinge GF, Street Mentality parkour och Norlandic Team (Hudikgympan) kommer att genomföra uppvisningar på Nordisk afton där temat är ”Balans”.

För bokning, hör av er genom att skicka ett mail till gymnaetstradan2019@gymnastik.se, innan den 7 oktober 2018. 

Vid frågor och övriga upplysningar kontakta:

Calle Myrsell

08-699 64 74070-531 62 88calle.myrsell@gymnastik.se

 

Filip Krolopp

08-699 64 82filip.krolopp@gymnastik.se

 

 

Publicerad: 2018-09-17

UPPTÄCK MER