Guld för Jonna i världscupen i artistisk gymnastik

Jonna Adlerteg lyckades hålla topplaceringen i barr från kvalet och tog idag hem guldet i World Challenge Cup i Szombathely i Ungern.


Trots att Jonnas serie var något bättre i kvalet än i finalen var det ingen i finalfältet som kunde stå emot henne idag. Jonna vann med åtta tiondelar på poängen 13,9 före Barbora Mokosova (Slovakien) och Paula Raya (Spanien) som tog silver respektive brons.

 

 

Jonna Adlerteg, med en skön guldmedalj runt halsen!

 

- Jag är glad att kört igenom två serier två dagar i rad! Gårdagens serie kändes lite bättre rakt igenom. Idag hade jag en situation på förträningen där jag tappade greppet som jag inte är van vid och tappade lite fokus. Därför är jag extra nöjd att jag kunde fokusera om och gå in och sätta serien på tävlingen, berättar Jonna.

 

- Nu har Jonna ytterligare en genomförd serie i bagaget. Nästa steg är världscupen i Paris, vilken går nästa helg, säger förbundskapten Sebastian Melander.

 

Publicerad: 2018-09-22

UPPTÄCK MER