NM i trampolin och DMT 2018

Den 20 oktober genomförs NM i trampolin och DMT i Valhalla Sporthall i Göteborg.

Vi har bett Jenny Söderlund, förbundskapten för trampolin- och DMT-landslaget att ge oss en inblick i nuläget.

- I år har Sverige verkligen ett brett lag och som det ser ut ska vi kunna dominera i seniorklasserna både på dam- och herrsidan. Herrarna kommer dock få tuff konkurrens av Danmarks Benjamin Kjær som är ung, 20 år gammal men utvecklas hela tiden och har gjort fina resultat under det här året, säger Jenny.  

Bland damerna är Lina Sjöberg storfavorit och hon är säkert väldigt sugen på att lägga ett NM-guld till sina meriter, då hon inte tidigare tagit medalj på NM. 

- I junior flickor är det tufft motstånd från både Finland och Danmark men Linnea Larsson kan absolut blanda sig i medaljstriden, och kanske även Sofia Redman. Sofia har haft problem med en stukad fot och med några veckors träning till så kommer hon vara i bättre form lagom till NM, säger Jenny och fortsätter; - I junior pojkar förväntar vi oss en stor dominans från Danmark men Linus von Heideman har visat att han kan vara med och fajtas om medaljerna om han får till det.

- Även i DMT (som inte har officiell NM status) är Lina Sjöberg favorit i damklassen, det finns inga andra tjejer i Norden som är i närheten av att matcha hennes nivå i DMT. På herrsidan finns det en stor osäkerhet kring om Jonas Nordfors kommer till start, då han har känningar i baksida lår. Gör han det så räknas han som storfavorit och även Gustav Tingelöf är en stark medaljkanditat. Hårdast motstånd kommer de få från de danska DMT-killarna, avslutar Jenny.

Sammanfattningsvis kan vi berätta att gymnasterna är grymt taggade och förväntansfulla inför NM på hemmaplan.  

Sverige kommer att representeras av följande gymnaster:

Oscar Smith
Måns Åberg
Jonas Nordfors
Felix Holgersson
Niklas Lindqvist
Hanna Rydén
Alice Flensburg
Alva Lemoine
Lina Sjöberg
Sofia Redman
Linnea Larsson
Mira Wassberger
Thea Liljeroth
Lova Heiman
Siri Elisson
Clara Melin
Alvin Olsson
Hugo Salomonsson
Lucas Kjellén
Linus von Heideman
Linus Sjöblom
Vilhelm Billvén Edhammar


          

Det preliminära schemat:

09:00
Youth Trampoline
11:30
DMT Men/Women
12:30 
Final DMT Men/Women
12:50 
Final Youth Trampoline
14:00
Nordic Championships Trampoline Junior 
15:40
Nordic Championships Trampoline Senior 
17:20 
Final Nordic Championships Trampoline Junior
17:45
Final Nordic Championships Trampoline Senior
18:00 
Award CeremonyTävlingarna kommer att streamas: 

Trampolin

 DMT 

Resultatlänk

Mer information om NM i trampolin och DMT

 

Vi önskar alla deltagare stort lycka till!

                               

Publicerad: 2018-09-24

UPPTÄCK MER