Jonna Adlerteg klar för historisk VM-final i barr

Nu är det klart att Jonna Adlerteg, Eskilstuna GF, är i VM-final i barr efter en strålande serie som gav henne sjundeplatsen i kvaltävlingen.

Jonna genomförde sitt kval under lördagseftermiddagen och fick till sin svåra serie när det gällde som mest. Med den höga poängen 14,433 var det klart att hon skulle konkurrera med de allra bästa gymnasterna i världen. 


 

Se hela serien här nedan:


 

Efter första dagens kvaltävlingar låg hon på en femte plats. Då hade inte alla nationer inlett sina kvaltävlingar ännu, vilket innebar en lång väntan där det bara handlade om att se resultaten ticka in från stornationer som Ryssland, Kina och England. När två subdivisioner återstod i kvalet, höjdes förväntningarna. En ryska och en kinesiska hade gått om, men i de sista grupperna inte fanns några direkta utmanare till finalfältet. Resultatet höll sig tävlingen ut och det är därmed klart att Jonna är klar för en historisk VM-final.

 

- Jag är jätteglad och jättestolt. Jag körde inte min bästa serie, men den var tillräckligt bra. Det ligger så mycket arbete bakom det här och det är något som jag hela tiden trott på, men man vet ju aldrig förrän man är där, kommenterar Jonna Adlerteg finalplatsen från Doha och fortsätter:

 

- Det har varit en hemsk dag. Det har varit så mycket mer nervöst att sitta på läktaren och titta, vänta och hoppas, än att tävla. Nu ska jag bara njuta och suga åt mig bra energi och sen börja ladda mot finalen och en ny tävling, säger Jonna.

 

Klar för final! Jonna Adlerteg kramas om av Marcela Torres. Marcela som i och med VM avslutade en fantastisk karriär på ett mycket fint sätt. 

Det är en historisk prestation som Jonna har gjort. Sverige har inte haft en gymnast i grenfinal på VM i den kvinnliga artistiska gymnastiken sedan 1958, då Berit Jönsson tog en femteplats i hopp på VM i Moskva.

 

Stort, stort grattis Jonna! Vilken prestation du har gjort och vi ser fram emot grenfinalen som går på fredag den andra november klockan 16.00 lokal tid i Doha, Qatar.

 

Resultat

 

Streaming

Finalerna kommer streamas på FIG:s youtubekanal

 

Klara för barrfinal är:

1 Derwael Nina, BEL            15.066              Exe. : 8.566 | Diff. : 6.500

2 Biles Simone, USA            14.866              Exe. : 8.666 | Diff. : 6.200

3 Seitz Elisabeth, GER          14.566              Exe. : 8.366 | Diff. : 6.200

4 Luo Huan, CHN                 14.466              Exe. : 8.466 | Diff. : 6.000

5 Hurd Morgan, USA            14.466              Exe. : 8.366 | Diff. : 6.100

6 Mustafina Aliia, RUS         14.433              Exe. : 8.633 | Diff. : 5.800

7 Adlerteg Jonna, SWE         14.433              Exe. : 8.233 | Diff. : 6.200

8 Downie Rebecca, GBR      14.400              Exe. : 8.200 | Diff. : 6.200

Publicerad: 2018-10-28

UPPTÄCK MER