Helt nytt juniorlandslag i rytmisk gymnastik

I dagarna har besked gått ut om vilka som kommer ingå i junior- och seniorlandslagen i rytmisk gymnastik under 2019.

 Vi har gjort ett förtydligande kring uttagningskriterierna till landslagen, som vi hoppas ska hjälpa förståelsen om vad som krävs för en landslagsmedverkan. Där vi bland annat försökt att lyfta fram fokus på innehållet i gymnasternas tävlingsprogram. Det ska ständigt vara ett mål att gymnasterna utmanar sig själva på träning och tävling för utveckling både av svårigheter, artisteri och säkerhet i själva utförandet. Tidigare har kriterierna för landslagsmedverkan varit de som placerat sig bäst på nationella tävlingar, men vi vill på detta sätt alltså lyfta blicken lite högre, berättar förbundskapten Jenny Engdahl.

 

2018 var juniorlandslaget begränsat och bestod av Engdahl Petersson från Landskrona KvGF. I år går Meja upp till seniorlandslaget och ett helt nytt gäng tjejer har tagits ut. De är:

 • Alma Wernborg. Stråssa GF
 • Tuva Henckel, Landskrona KvGF
 • Ida Önnegren, GF Uppsalaflickorna
 • Angelina Ekström, GF Uppsalaflickorna
 • Hedvig Elg Appelros, Nevis RGK

 

- Att vi nu har ett större juniorlandslag föll det sig naturligt då det är en stabil grupp av gymnaster födda 04 - 05 som funnits runt toppen hela året på juniorsidan. Vi vill försöka säkerställa progression även på juniorsidan och lyfta fram gymnaster inför framtiden, säger Jenny Engdahl.

 

I seniorlandslaget ingår följande gymnaster:

 • Cassandra Pettersson, Örnsköldsviks GK
 • Alva Svennbeck, GF Uppsalaflickorna
 • Winny He, Stråssa GF
 • Viktoria Christov, Nevis RGK
 • Clara Göthberg, GF Energo
 • Meja Engdahl Petersson, Landskrona KvGF
 • Maja Svensson, Stråssa GF

 

Cassandra Pettersson, landslagsläger på Bosön i januari 2018.

- Internationellt ser vi en trend i höjda D-värden i gymnasternas program efter att FIG släppt värdet "fritt". Framförallt är det handredskapen som arbetar på ett imponerande sätt hos gymnasterna, men även kroppstekniken har förfinats avsevärt rent generellt, avslutarJenny.

 

Landslagsåret inleds i början av januari på Bosön, då alla landslag, förutom truppgymnastiken, har ett gemensamt läger som kombineras med utvecklingshelgen för föreningar med elitverksamhet.

 

Stort grattis till alla gymnaster!

 

 

Publicerad: 2018-12-07

UPPTÄCK MER