Jonna Adlerteg femma i världscupsfinalen i Baku

Efter ett säkert kval i torsdags var det idag dags för finalen i barr i världscupen i Baku. Jonna Adlerteg, Eskilstuna GF, lyckades tyvärr inte få till en lika fin serie i finalen. Med ett misstag i början av serien räckte poängen till en femte plats

- Det gick inte vägen för Jonna idag. Den första övningen, hjulupp - katchev, blev väldigt kort och gav ett stort avdrag. Hon lyckades dock kämpa sig igenom resten av serien, kommenterar landslagstränare Sebastian Melander.

 

Finalen vanns av kinesiskan Jiaqi Lyu, följt av ryskan Anastasiia Iliankova och Georgia-Rose Brown från Australien på bronsplatsen. Jonna slutade femma i finalen med poängen 13.5 (6.0 i svårighet och 7.5 i utförande).

 

- Kvalet var en bra insats, där Jonna visade vad hon kan. Det blir bra med en till världscup i Doha, avslutar Sebastian Melander från Baku.

 

 

Dagens final följs alltså upp av ytterligare en världscup i Doha under nästa vecka. Därefter blir det finslipning fram till EM i Polen den 10-14 april.

Alla resultat hittar du här

Publicerad: 2019-03-16

UPPTÄCK MER