WADA ANNUAL SYMPOSIUM 2019

World Anti-Doping Agency (WADA) håller årligen ett symposium kring anti-dopingfrågor. Måns Åberg och Alva Eriksson åkte för gymnastikens räkning och har precis kommit hem från Lausanne.

Måns, som är de aktivas representant i trampolinlandslaget och Alva, som har motsvarande roll i landslaget för kvinnlig artistisk gymnastik, har just kommit hem från seminariet i Lausanne den 13-14 mars. Innehållet i den två dagar långa konferensen bestod av presentationer, intervjuer, paneldiskussioner och nätverkande. Syftet för Måns och Alva var att fylla på med aktuell kunskap inom området, nätverka och sprida kunskapen vidare in i landslagen.

Seminariet samlade aktiva från en mängd olika idrotter från hela världen och här kan ni läsa Alva och Måns reserapport!

Läs mer om WADA här

Läs mer om Symposiet här

Läs mer om Gymnastikförbundets arbete mot doping här

 

Publicerad: 2019-03-18

UPPTÄCK MER