Gymnastikförbundet söker en tävlingskonsulent

Vi söker en tävlingskonsulent till Gymnastikförbundets nationella kansli för vårt arbete med stöd, service och administration kopplat till vår tävlingsverksamhet. Läs mer om tjänsten här!

Gymnastikförbundets har en stor tävlingsverksamhet med rikstävlingar och landslag som administreras vid vårt nationella kansli. Glädjande kan vi konstatera att gymnastiken växer, både sett till antalet medlemmar i förbundet och till antal gymnaster och föreningar som väljer att tävla. Vi söker därför nu en tävlingskonsulent till Gymnastikförbundets nationella kansli för vårt arbete med stöd och service och administration kopplat till vår tävlingsverksamhet.

Arbetsuppgifterna innefattar administrativa sysslor runt den löpande tävlingsverksamheten. Du kommer att arbeta i nära samverkan med tre andra tävlingskonsulenter på avdelningen Stöd och service och tillsammans med dem kommer du att vara ansvarig för:

 • Nationella tävlingar inkl. kontakt med arrangörsföreningar och stöd inför rikstävlingar, arbete med tävlingskalender, administration av anmälningar och hantering av deltagare, domare, streaming och resultathantering samt utvärdering/uppföljning
 • Anmälningar till internationella tävlingar och mästerskap och administration kring landslagsläger och träffar, tränargrupperingar, internationella tävlingslicenser och internationellt utbyte
 • Kontakt med och stöd till våra tävlingskommittéer (förtroendeuppdragstagare som är Gymnastikförbundets experter i respektive tävlingsdisciplin)

 

En ansvarsfördelning bland de olika arbetsuppgifterna kommer att göras mellan dig och dina tre kollegor.
Tjänsten är en tillsvidareanställning på 100% med tillträde snarast med provanställning om sex månader. Tjänsten innebär till viss del kvälls- och helgarbete i perioder.

 

VEM ÄR DU?

För att trivas i rollen tror vi att du är administrativt lagd och van att arbeta mot deadlines. Du gillar att skapa struktur och ha ordning och trivs med att arbeta utifrån checklistor och upparbetade rutiner. Du är ansvarstagande och självständig men har lätt för att samarbeta.

Vi ser också att du:

 • Har erfarenhet av och kunskap om artistisk gymnastik, rytmisk gymnastik och/eller trampolin
 • Är mycket van vid administrativt arbete och har erfarenhet av liknande arbetsuppgifter
 • Är en riktig do:er
 • Gillar att jobba mot deadlines
 • Erfarenhet av att arbeta tillsammans med ideella krafter
 • Goda kunskaper i officepaketet samt engelska
 • Har förmåga att uttrycka dig i tal och skrift

Följande är meriterande:

 • Mycket goda kunskaper om gymnastikens olika tävlingsdiscipliner
 • Relevant utbildning/kurser för tjänsten
 • Erfarenhet av IdrottOnline
 • Erfarenhet av arbete inom förening eller förbund
 • Kännedom om idrottens och ideella föreningars villkor och förutsättningar

 

Läs hela annonsen här

 

 

Publicerad: 2019-04-02

UPPTÄCK MER