Sverige skickar lag till VM i rytmisk gymnastik

Nu är det klart att Sverige kommer att skicka ett helt lag till VM i Baku i september. De som ingår i laget är Alva Svennbeck (GF Uppsalaflickorna) Cassandra Pettersson (Örnsköldsvik GK) och Meja Engdahl-Petersson (Landskrona Kvinnliga GK).

Årets VM består av individuell mångkamp och grenfinaler samt en lagtävling. I lagtävlingen räknas tio program in i totalpoängen (två tunnband, två boll, tre käglor och tre band).

 

- Vi har beslutat att Sverige kommer att representeras på VM av ett lag. Landslagsledningen är stolta över att Sverige kan representeras av tre starka men även i stilen så olika gymnaster. Vi tror på att lagmedverkan vid detta mästerskap lyfter och gynnar gymnasterna och även utvecklingen av svensk gymnastik, säger förbundskapten Katja Samsonova.

 

Vi önskar tjejerna lycka till!

Mer info om tävlingen kommer längre fram.

Läs mer om Alva här 

Läs mer om Cassandra här

Läs mer om Meja här 

 

Publicerad: 2019-05-22

UPPTÄCK MER